Doprava zdarma

 Dobírka

 Vrácení peněz do 30 dnů

 Jsme autorizovaný prodejce

Ametropie: Co to je a jak na ni

Ametropie. Vady zraku.

 

Co je to ametropie?

Ametropie je komplexní termín označující refrakční vady oka. Sférické refrakční vady zahrnují myopii (krátkozrakost) a hypermetropii (dalekozrakost), zatímco vady asférické zahrnují astigmatismus. Věkem podmíněnou poruchu zaostření na blízko označujeme jako presbyopii.

 

Příčiny vzniku ametropie

Ametropie může být způsobena geneticky, ale existuje řada dalších faktorů, jako je nadměrné používání digitálních zařízení nebo nevhodné čtení ve špatném světelném prostředí.

 

Příznaky ametropie: Trpíte ametropií?

 

Myopie (krátkozrakost)

Možná si všimnete, že je pro vás těžší číst titulky v kině či v televizi. Při řízení auta můžete mít problémy s čtením dopravních značek ve větší vzdálenosti.

 

Hypermetropie (dalekozrakost)

Text na blízko může být rozmazaný a při čtení můžete mít potíže se zaostřením.

 

Astigmatismus

Vidíte věci zkresleně, občas i dvojitě, což může být náročné při čtení nebo koukání na obrazovku.

 

Presbyopie (vetchozrakost)

Text na blízko je rozostřený a musíte natahovat ruce, abyste ho přečetli.

 

Jak se diagnostikuje ametropie?

Diagnostika Ametropie je snadný proces. Optometrista vám provede oční test, kterým zjistí vaši refrakční vadu a pomůže vám najít správné brýle nebo kontaktní čočky.

 

Jak korigovat ametropie? 

Různé ametropie korigujeme dioptrickými brýle nebo kontaktní čočky. Chirurgické možnosti, jako je LASIK, mohou být také zváženy, pokud je to vhodné pro pacienta a jeho refrakční vadu.

 

Prevence: Jak předcházet ametropii?

Prevence ametropie zahrnuje pravidelné přestávky při práci na počítači, vhodné osvětlení a udržování zdravého životního stylu.

 

Kdo často trpí ametropií?

Ametropie nemá věkové hranice a může postihnout kohokoliv. Pouze presbyopie má obvyklý nástup až po 40. roce věku. Genetika hraje svoji důležitou roli, ale životní styl a vnější faktory také mohou způsobit tyto refrakční vady.

 

Shrnutí

Ametropie nemusí zůstat tajemstvím. S pravidelnými návštěvami očního optika můžete zjistit, zda trpíte nějakou refrakční vadou a jak ji správně řešit. Nechte odborníky postarat se o vaše oči!