Doprava zdarma

 Dobírka

 Vrácení peněz do 30 dnů

 Jsme autorizovaný prodejce

Krátkozrakost – Myopie: Vše co je dobré vědět

Krátkozrakost. Myopie. Vady zraku. Oční optika. Doctor Optic

 

Myopie – krátkozrakost

Myopie, běžně známá jako krátkozrakost, je oční vada, která postihuje mnoho lidí po celém světě. Chcete vědět, co tuto vadu způsobuje a jak ji rozpoznat? V tomto článku se dozvíte vše, co potřebujete vědět o myopii.

 

Co je to myopie – krátkozrakost?

Myopie neboli krátkozrakost, je jednou z nejčastějších očních vad na světě. Osoba trpící touto vadou vidí blízké předměty ostře, ale ty vzdálené se jí zdají rozmazané.

Myopie není výlučným problémem určitého věku, ale postihuje lidi od dětství až po stáří. Podle závažnosti rozlišujeme krátkozrakost lehkou (do -3,0 D), střední (do -6,0 D) a těžkou přesahující -6,0 D.

Známá je také noční myopie, která se projeví za zhoršených světelných podmínek, např. při nočním řízení auta.

 

Příčiny myopie

Myopie má několik různých příčin vzniku. Jednou z nich je axiální (osová) myopie, kdy je vzdálenost mezi rohovkou a sítnicí příliš velká.

Světelné paprsky přicházejí do oka a sbíhají se před sítnicí, obraz je tedy rozmazaný. Oko je zkrátka příliš dlouhé a paprsky na sítnici nedosáhnou.

Refrakční myopie zase vzniká, pokud je rohovka nebo čočka příliš strmá (lomivá). Světelné paprsky se tak zlomí dříve, než stihnou dopadnout na sítnici, a obraz je opět rozmazaný.

Důležitou roli při vzniku myopie hraje dědičnost. Pokud trpí krátkozrakostí jeden nebo oba vaši rodiče, máte zvýšené riziko, že ji budete mít také.

 

Příznaky myopie: Trpíte krátkozrakostí?

Myopii můžete poznat podle několika typických příznaků:

 • Rozmazané vidění do dálky: Může ovlivňovat čtení vzdálenějších textů nebo třeba sledování televize.
 • Rozmazané vidění při řízení: Například obtíže při čtení dopravních značek na silnici.
 • Sedíte blíže k televizi: Abyste ji lépe viděli.
 • Držíte knihy nebo mobil blízko: Pro lepší zaostření.
 • Mžouráte, abyste viděli na dálku.
 • Obtíže v dopravě, zejména v noci. 

 

Kdy se krátkozrakost začíná typicky objevovat?

Myopie se může začít projevovat již v dětství a postupně se zhoršovat s růstem oka. Běžně se tato vada stabilizuje do 30. roku věku.

Je důležité, aby rodiče byli pozorní k chování svých dětí, například k tomu, zda sedí příliš blízko k televizi nebo knize.

Specialista na zrak může diagnostikovat degenerativní myopii, která je dědičná a vyžaduje léčbu.

 

Nenosit brýle a oko raději “cvičit”?

Existuje mýtus, že odkládání brýlí a “cvičení” očí může zlepšit myopii. Naneštěstí, toto tvrzení není podloženo žádnými vědeckými důkazy.  Korekce brýlemi nebo kontaktními čočkami je nejefektivnější způsob, jak vidět lépe.

 

Jak se diagnostikuje myopie – krátkozrakost?

Diagnostika myopie je relativně jednoduchá a bezbolestná. Optometrista nebo oční lékař nejdříve změří oči za použití autorefraktometru. Poté vadu přesně stanoví pomocí zkušební brýlové obruby a skel při pohledu do dálky. V případě degenerativní myopie je nutné i vyšetření očního pozadí.

 

Jak se krátkozrakost koriguje?

Pokud byla myopie diagnostikována, existuje několik způsobů, jak ji řešit:

 • Dioptrické brýle s mínusovými hodnotami jsou jedním z nejběžnějších způsobů, jak řešit myopii.
 • Kontaktní čočky jsou vhodnou alternativou k brýlím např. na sport.
 • Laserová operace je chirurgický zákrok, který může v určitých případech myopii zcela odstranit. Nese s sebou ovšem rizika, o kterých je dobré se informovat na specializovaném pracovišti, kde se tyto operace provádějí.

 

Prevence: Jak předcházet nebo zpomalovat progresi myopie?

I když neexistuje žádný způsob, jak zcela předejít vzniku myopie, existují určité preventivní kroky, které mohou zpomalit její progresi. Patří sem:

 • Pobyt venku: Trávení volného času venku v přírodě může snížit riziko rozvoje myopie.
 • Pravidelné přestávky: Pokud pracujete s počítačem nebo čtete dlouho na blízko, dělejte pravidelné přestávky k uvolnění očí.
 • Kvalitní osvětlení: Dostatečné osvětlení při čtení nebo práci s elektronikou může snížit progresi myopie.

 

Shrnutí

Myopie, známá také jako krátkozrakost, je běžnou oční vadou, která může postihnout lidi všech věkových skupin. Pokud si všimnete příznaků myopie nebo máte obavy o svůj zrak, neváhejte vyhledat odbornou péči.