Doprava zdarma

 Dobírka

 Vrácení peněz do 30 dnů

 Jsme autorizovaný prodejce

Oční vady – ucelený přehled vad zraku s praktickými informacemi

Oční vady. Vyšetření zraku. Měření zraku.

 

Oční vady – tento článek je rozcestníkem do potížích se zrakem. Zjistěte, jaké jsou nejběžnější vady zraku, jak je rozpoznat, co je způsobuje a mnoho dalšího.

 

Krátkozrakost (Myopie)

Krátkozrakost, nebo také myopie, je stav, kdy vidíme dobře blízké předměty, ale na dálku máme problémy. To je způsobeno např. přílišnou zakřiveností oční rohovky nebo čočky. Krátkozrakost se koriguje brýlemi nebo kontaktními čočkami. Více se o krátkozrakosti dočtete zde.

 

Dalekozrakost (Hypermetropie)

Dalekozrakost, známá také jako hypermetropie, je opakem krátkozrakosti, tedy dobře vidíme na dálku, ale při čtení nebo pohledu na blízké předměty naše oči musíme namáhat. To je dáno nedostatečnou zakřiveností oční rohovky nebo čočky. Brýle nebo čočky pomáhají korekci. Více se o dalekozrakosti dočtete zde.

 

Astigmatismus

Astigmatismus způsobuje zkreslené vidění kvůli nepravidelné zakřivenosti oční čočky nebo rohovky. Předměty se mohou zdát rozmazané nebo zkřivené. Více se o astigmatismu dočtete zde.

 

Presbyopie

S presbyopií neboli vetchozrakostí se setkáme s postupujícím věkem. Ztráta pružnosti oční čočky způsobí, že si pro přesné vidění musíme pomáhat čtecími brýlemi. Více se o presbyopii – vetchozrakosti dočtete zde.

 

Barvoslepost

Barvoslepost může být dědičná a způsobit problémy se rozlišením barev. Vzácná forma této vady je úplná barvoslepost. Více se o barvosleposti dočtete zde.

 

Strabismus – šilhání

Strabismus známý také jako šilhání, znamená, že se naše oči nedívají na stejný bod. To může mít vliv na hloubku vidění. Šilhání se dále dělí podle směřování očí na Esotropie, Exotropie, Hypertropie a Hypotropie. Více se o šilhání dočtete zde.

 

Amblyopie – tupozrakost

Amblyopie, nebo líné oko, je stav, kdy jedno oko je silnější než druhé. Děti s amblyopií musí být diagnostikovány a léčeny brzy, aby se zabránilo zhoršení stavu a trvalým problémům se zrakem. Více se o tupozrakosti dočtete zde.

 

Fotofobie – Světloplachost

Fotofobie, známá také jako světloplachost, je přecitlivělost na světlo. To může být příznakem jiných očních problémů. Více se o světloplachosti dočtete zde.

 

Shrnutí

Oční vady negativně ovlivňují kvalitu našeho života. Často však zcela zbytečně. Pokud si myslíte, že trpíte nějakými z výše uvedených potíží, konzultace se zkušeným optometristou je prvním krokem ke správnému řešení. Řešení může zahrnovat brýle, kontaktní čočky nebo chirurgický zákrok. Nepodceňujte svůj zrak – správná péče o zrak dělá zázraky!